Najważniejsze Różnice Pomiędzy Lustrzanką A Aparatem Kompaktowym

Wiele osób często zastanawia się jaki aparat fotograficzny wybrać. Aparaty kompaktowe kupimy za nieduże pieniądze. Jak się dobrze rozejrzymy lub trafimy na dobrą promocję to ciekawy model możemy już kupić za mniej niż 200 PLN. Czy jednak warto dołożyć do lustrzanki?

I tu się pojawia pierwsze pytanie... Na czym nam zależy? Czy chcemy robić zdjęcia najwyższej jakości czy bardziej nam zależy by sprzęt był poręczny i nieduży? Czy będziemy robić zdjęcia ślubne czy chcemy tylko coś uwiecznić? Jeśli najbardziej zależy nam by jakość zdjęć była najlepsza to bez wątpienia powinniśmy wybrać lustrzankę cyfrową. Teraz przedstawię kilka powodów dlaczego...

Po pierwsze... Lustrzanki mają matryce (układ rejestrujący światło) fizycznie o wiele większe od aparatów kompaktowych. Lustrzanki pełnoklatkowe (profesjonalne aparaty – najwyższa jakość i najwyższa cena) mają matryce o wielkości 36 mm x 24 mm. Najbardziej popularne mają 23,6 mm x 15,7 mm przy Nikon i Sony oraz 22,2 mm x 14, 8 mm przy Canon. Olympus produkował kiedyś 'lustra' i miały one matrycą 17 mm x 13 mm.

Jeśli chodzi o fizyczną wielkość matryc aparatów kompaktowych to najbardziej popularne są:


  • 1/2.3” to oznaczenie na wielkość 6,2 mm x 4,6 mm
  • 1/1.7” odpowiada 7,6 mm x 5,7 mm
  • 1/2.5” równe 5,8 mm x 4,3 mm

Jak więc widzimy matryce przy małych aparatach są około 3 do 4 razy mniejsze od tych w lustrzankach! Pewnie dlatego oznaczenia wymiarów matryc w kompaktach chowają się w dziwnych oznaczeniach z użyciem cali. Na co to ma wpływ? Wyobraźmy sobie, że chcemy uwiecznić jak wygląda Bazylika w Licheniu przy zachodzie słońca. A niech to będzie ślub w Licheniu! Oddalamy się by uchwycić parę młodą z całą bazyliką w tle. Całe 162 m szerokości. I teraz ściśnijmy te 162 m na 36 mm x 24 mm lub na 6,2 mm x 4,6 mm. I co? No tak... I tu się da wcisnąć i tu się da wcisnąć. To niech teraz fotograf w koninie wydrukuje nam zdjęcia 300 mm x 200 mm, albo chociaż 150 mm x 100 mm. Rozciągniemy obraz przechwycony przez matrycę taką i taką... I tu się pojawi ta różnica!

Na fizycznie większej matrycy jest mniej szumów, mniej zakłóceń oraz większa głębia i przejrzystość. Wymiary fizyczne matryc przy niektórych aparatach mają wielkość główki od szpili – szczególnie przy aparatach w telefonach komórkowych. Dlatego jestem przeciwnikiem robienia zdjęć telefonami. Choć w najnowszych (Sony Xperia Z ma 1/2.3”) są już większe.

Warto dodać... Matryce 16 MP (inaczej 16 Mpx lub 16 milionów pikseli) możemy ścisnąć na powierzchni 23, 6 mm x 15,7 mm lub na 6,2 mm x 4,6 mm. Tyle samo pikseli, ale zupełnie inna wielkość fizyczna! Naprawdę jest różnica! Uwielbiam tu używać termin: ściskanie pikseli na siłę.

Po drugie... Tu będzie krócej... Otwór przez który wpada światło jest o wiele większy w lustrzankach. Więcej światła, lepsze zdjęcie.

Po trzecie... Możliwość wymiany obiektywów przy lustrzance. Przy aparatach kompaktowych obiektywy nie mają dobrej jasności – zazwyczaj więcej niż f/2.8. Do lustra możemy zawsze przykręcić inny obiektyw – f/1.2 lub f/1.4. Lepsza jasność obiektywu ma ogromne znaczenie przy słabych warunkach oświetleniowych lub wewnątrz dużych budynków. Dlatego fotograf profesjonalny zrobi zdjęcia ślubne w kościele lustrzanką z jasnym obiektywem. Uprzedzając pytania – lampa ma zasięg około 5 m i często nie wystarcza. Gdy skierujemy lampę błyskową bezpośrednio na parę młodą to zdjęcia będą wyglądały sztucznie.

Po czwarte... Lustrzanka ma możliwość zapisu zdjęć nie kompresując ich – format RAW. Takie zdjęcie ma zapisane wszystkie szczegóły – o wiele więcej możemy z niego wycisnąć podczas obróbki.

Po piąte... Lustra mają pełne ustawienia manualne. Na tym sprzęcie możemy wszystko ustawić ręcznie – co wbrew pozorom jest bardzo przydatne.

Teraz jednak dla odmiany trochę o wadach aparatów profesjonalnych:


  • Cena... Profesjonalny sprzęt kosztuje. Dobry aparat i dobre obiektywy – za te pieniądze można byłoby kupić naprawdę dobry samochód
  • Waga... Mój aparat z obiektywem 35 mm waży dużo ponad kilogram
  • Gabaryty... Duże! A kompakt schowamy wszędzie. No prawie wszędzie...
  • Łatwość obsługi... Jeśli komuś zależy na łatwości obsługi to na pewnie nie lustrzanka!

Jako fotograf ślubny mam możliwość widzieć różnice na zdjęciach zrobionych aparatami profesjonalnymi, a także przez gości zrobione zwykłymi aparatami. Tych różnic nie da się nawet opisać!